Elevii și profesorii din România beneficiază vineri, 5 iunie 2026, de o zi liberă cu ocazia Zilei Învățătorului, conform prevederilor Contractului Colectiv de Muncă din sistemul de învățământ. Astfel, după minivacanța de 1 Iunie, majoritatea elevilor au avut în această săptămână doar trei zile de cursuri, conform: https://www.radioresita.ro/
Ziua Învățătorului este sărbătorită anual pe 5 iunie, data fiind aleasă pentru a marca aniversarea nașterii lui Gheorghe Lazăr, fondatorul învățământului românesc modern. Sărbătoarea a fost instituită prin Legea nr. 289/2007, iar din 2024 a devenit zi liberă oficială pentru elevi și personalul din educație, în urma contractului colectiv de muncă semnat după greva generală din învățământ din 2023.
În acest context, elevii claselor a XII-a și a XIII-a seral/frecvență redusă încheie anul școlar mai devreme. Deși cursurile trebuiau să se finalizeze pe 5 iunie, ziua liberă a făcut ca ultima zi efectivă de școală pentru absolvenții de liceu să fie joi, 4 iunie 2026.
Pentru elevii de clasa a VIII-a, cursurile se încheie pe 12 iunie, iar restul elevilor vor continua anul școlar până pe 19 iunie. Vacanța de vară începe oficial sâmbătă, 20 iunie, și se va încheia pe 6 septembrie 2026.
În paralel, se apropie și examenele naționale. Evaluarea Națională pentru absolvenții de gimnaziu începe cu înscrierile din perioada 10–12 iunie, iar probele scrise sunt programate începând cu 22 iunie. Rezultatele finale vor fi afișate pe 8 iulie.
Totodată, absolvenții de liceu intră în etapa examenului de Bacalaureat. Probele de competențe se desfășoară între 8 și 17 iunie, iar examenele scrise încep pe 29 iunie, urmând ca rezultatele finale să fie publicate pe 13 iulie.
Admiterea la liceu continuă în lunile iulie și august. Ierarhia județeană a absolvenților de clasa a VIII-a va fi publicată pe 9 iulie, iar prima repartizare computerizată este programată pentru 22 iulie 2026.

















































































































