Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea a fost respins luni de Parlament, după ce a obținut 189 de voturi favorabile, sub pragul necesar de 233 pentru învestire. În cadrul votului au fost înregistrate și 23 de voturi împotrivă.
Rezultatul a fost influențat de lipsa susținerii din partea AUR, formațiune care a decis să nu voteze cabinetul propus. Decizia a venit în contextul unor discuții purtate în cursul zilei între reprezentanții guvernului și conducerea partidului.
Înaintea votului, Adrian Veștea s-a întâlnit cu liderii AUR într-o încercare de a obține sprijin parlamentar pentru formarea executivului. Negocierile nu au dus însă la un acord, iar partidul condus de George Simion nu a susținut învestirea cabinetului.
Guvernul respins era susținut de PSD, de parlamentari proveniți din PNL și de alți aleși din mai multe grupuri parlamentare. Eșecul votului complică procesul de formare a unei majorități și prelungește perioada de incertitudine politică.
În urma rezultatului, liderii partidelor implicate urmează să decidă pașii următori pentru desemnarea unei noi formule guvernamentale sau pentru reluarea negocierilor politice.



















































































































