Muzeul Național de Artă din Timișoara organizează luni, 26 iulie, ora 18.00, vernisajul expoziției de pictură ”Fenomene Europene în Colecția Galeriei Matica srpska” din Novi Sad. Evenimentul reprezintă primul rod al colaborării dintre cele două muzee și anticipează șirul de manifestări din agenda capitalelor culturale europene, Novi Sad in 2022, respectiv Timișoara în 2023, conform, debanat.ro.
Lucrările sunt operele mai multor artiști sârbi din diferite generații, începând cu mijlocul secolului al XVIII-lea și ajungând în contemporaneitate…………………………..
Amănunte pe: debanat.ro.


















































































































