Primăria Timișoara pregătește un nou val de restructurări, după intrarea în vigoare a OUG 7/2026. Potrivit informațiilor disponibile, peste 220 de posturi din administrația locală și din instituțiile subordonate ar urma să fie desființate, aproape jumătate dintre acestea fiind în prezent ocupate, conform: https://www.tion.ro/
Măsura vizează mai multe direcții din aparatul administrativ, dar și structuri aflate în subordinea municipalității. Printre instituțiile afectate se numără Poliția Locală, dar și Direcția Generală pentru Lucrări Municipale și Servicii Tehnice și Funcționale (DGPLMSTF).
Restructurarea vine în contextul aplicării prevederilor ordonanței de urgență, care impune reducerea cheltuielilor de personal și reorganizarea aparatului bugetar. Autoritățile locale trebuie să adapteze organigramele și să eficientizeze activitatea instituțiilor publice.
Deocamdată, reprezentanții Primăriei Timișoara nu au prezentat calendarul exact al concedierilor și nici impactul complet asupra serviciilor publice. Sindicatele și angajații afectați așteaptă clarificări privind criteriile după care vor fi eliminate posturile.
Acesta este unul dintre cele mai ample procese de reducere a personalului din administrația timișoreană din ultimii ani.















































































































