Maria Rogobete, poet, prozator și jurnalist, este noua președintă a Lions Club ”Ana Lugojana”. Ea a preluat ștafeta de la colega sa, Adina Velici, iar madatul în slujba comunității a început de la 1 iulie.
”Sunt fericită că fac parte din organizația locală a clubului Lions Ana Lugojana. De mic copil m-am implicat în acțiuni de voluntariat, apoi în liceu, dar mai ales la facultate. Mulțumesc colegelor de la Lions Ana Lugojana pentru prietenie, respect și încredere, cu siguranță vom face mai departe multe lucruri benefice comunității! Trebuie să ajutăm oamenii atunci când au nevoie, când au o durere, o suferință, chiar și o îmbrățișare sau o vorbă bună contează, trebuie să punem ceva acolo pentru a da naștere la bunătate în această lume. Este important că ne pasă la bine și la rău, iar de empatie, cel mai curat sentiment, pot spune că este poarta de acces spre cunoaștere. Am învățat multe lucruri de la aceste minunate femei cu suflet mare. Cel mai puternic om este acela care suferă pe drumul vieții și zâmbește chiar dacă e pus la pământ, important este să avem inima deschisă în fața lumii. În data de 21 iunie 2024, într-o atmosferă caldă de prietenie, a avut loc momentul de predare-primire, devenind președintele Clubului Lions Ana Lugojana. Pe această cale o felicit pe minunata doamnă Adina Velici care a fost președinte în perioada 2022-2024.”, a declarat Maria Rogobete.
Născută în 5 februarie 1970 în localitatea Topleț, jud. Caraș-Severin, Maria Rogobete a urmat școala cu clasele I-VIII în comuna natală, apoi Liceul Industrial ”Ștefan Plavăț” (actualmente ”Traian Lalescu”) din Orșova, jud. Mehedinți, promoția 1988.
În anul 1997 a absolvit Universitatea ”Politehnica” din Timișoara, Facultatea de Mecanică, cu titlul de Inginer în profilul Mecanic, specializarea Mașini și Echipamente Termice.
În anul 2007 a absolvit Școala de Arte ”Remus Tașcău” din Lugoj, specialitatea Actorie (Diplomă oferită de Primăria Municipiului Lugoj, Consiliul Local Lugoj, perioada de școlarizare (2003-2007) – 4 ani.
În anul 2018 a absolvit Cursul de Antreprenor, Management și Marketing (Diplomă oferită de Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice precum și de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice.
Din 1998 până în 2022 a lucrat ca inginer programator (designer de broderie) la firma elvețiană de broderie S.C. Inter-Spitzen SRL din Lugoj.
Din anul 2007 până în prezent este actor amator al Teatrului Municipal ”Traian Grozăvescu” din Lugoj. A publicat mai multe cărți de proză și poezie și este director al periodicului de cultură și conștiință civică ”Theatrum-civitas”, din care au apărut până acum opt numere.
Din 2020 este membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România.
sursa: redesteptarea.ro
