Președintele Nicușor Dan a declarat că exclude atât formarea unui guvern de uniune națională, cât și nominalizarea lui Călin Georgescu pentru funcția de premier, mizând pe o majoritate parlamentară pro-occidentală după votul asupra moțiunii de cenzură, conform: https://debanat.ro/
Aflat la Erevan, Nicușor Dan a afirmat luni că toate scenariile pentru viitorul executiv – fie majoritar, fie minoritar – se bazează pe sprijinul partidelor pro-occidentale din Parlament. Șeful statului a subliniat că soluția guvernamentală trebuie să fie „mai degrabă stabilă decât rapidă”.
Declarațiile vin în contextul moțiunii de cenzură depuse de PSD și AUR, care urmează să fie votată, președintele anticipând o perioadă de incertitudine politică de una până la două săptămâni. El a avertizat că negocierile pentru formarea unei noi majorități vor fi dificile.
Nicușor Dan a exclus explicit ideea unui guvern de uniune națională, precizând că opțiunile sale vizează formule susținute de partide cu orientare pro-occidentală. De asemenea, a respins categoric scenariul desemnării lui Călin Georgescu ca prim-ministru, calificându-l drept „bun de titlu de ziar, dar exclus”.
În ceea ce privește relația cu AUR, președintele a reiterat diferența dintre forțele pro-occidentale și cele anti-occidentale, incluzând acest partid în cea de-a doua categorie și invocând poziționări recente în politica externă drept argument.















































































































