Primăria Timișoara a semnat contractul pentru un nou lot de echipamente digitale pentru școlile din oraș. Prin această investiție, finanțată prin PNRR, elevii din învățământul tehnic și profesional vor beneficia de pachete software și dispozitive hardware la standardele actuale, utilizate în cadrul atelierelor de practică.
Municipalitatea achiziționează echipamente care îmbunătățesc activitățile de practică din cadrul atelierelor cu profilurile mecanic și energetic, sanitar, electronică și automatizări, construcții și chimie industrială. Elevii vor avea la dispoziție clase digitale, echipate cu display interactiv, laptopuri, imprimantă multifuncțională, videoproiector, cameră pentru videoconferințe, scanner portabil și sistem de sunet, precum și echipamente specializate. Totodată, investiția include și pachete software specializate, adaptate fiecărui profil.
Achiziția vizează al doilea lot pentru echiparea atelierelor. Primul lot, dedicat echipamentelor pentru profilul energetic – surse de alimentare, multimetre, tablouri electronice, tampografe și standuri didactice – a fost livrat.
Investiția completă de peste 86 de milioane de lei este finanțată prin Programul Național de Redresare și Reziliență.



















































































































