Vremea se menține închisă și mai rece decât normalul termic al perioadei, anunță meteorologii de la Serviciul Regional de Prognoză Timișoara, conform: https://www.radiotimisoara.ro/
Astăzi, temperaturile vor fi mai scăzute decât media pentru începutul lunii octombrie, iar cerul va fi temporar noros. Trecător sunt așteptate ploi, mai ales noaptea și în estul regiunii, în timp ce la munte, la altitudini de peste 1.700–1.800 de metri, vor predomina ninsorile.
Vântul va sufla moderat, cu intensificări locale de 45–55 km/h, iar pe crestele montane rafalele pot ajunge la 60–70 km/h, viscolind ninsoarea și spulberând zăpada. Izolat, dimineața și noaptea, se va semnala ceață.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 11 și 18 grade, iar minimele între 5 și 9 grade Celsius.
Mâine, valorile termice vor crește ușor, însă vremea va rămâne mai rece decât ar fi normal pentru această dată. Cerul va fi predominant acoperit, dar spre seară se va degaja în zonele joase și de deal. Pe parcursul zilei vor fi ploi slabe, iar la munte, la altitudini mari, precipitațiile vor fi mixte.
Vântul va continua să sufle moderat, cu rafale de 45–55 km/h în vestul regiunii și de până la 70 km/h în zona montană, unde va spulbera zăpada. Local, dimineața și noaptea, se va semnala ceață.
Temperaturile maxime vor fi între 12 și 19 grade, iar cele minime între 3 și 7 grade Celsius.















































































































