Societatea Timișoara, alături de Asociația Revoluționarilor fără privilegii și de Fundația „Gheorghe Ursu” au înaintat o scrisoare Parlamentului României, în care cer desființarea Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989, condus de Ion Iliescu și care îl are ca director general pe Gelu Voican Voiculescu. Semnatarii nu văd rostul institutului, iar mai mult decât atât, finanțarea IRR reprezintă „o cheltuială nejustificată și împovărătoare pentru societate”, conform, tion.ro.
În scrisoarea înaintată Parlamentului României, semnatarii susțin că activitatea Institutului a fost partizană și nu a demonstrat adevărul legat de Revoluția de la 1989. Mai mult decât atât, în scrisoare a fost lansată și acuzația de impostură, întrucât „să scoți sute de lucrării și studii despre fapte evidente care au produs moartea a peste o mie de români, fără să numești, măcar instituțional, pe autorii crimelor, este un act de ipocrizie și impostură științifică”.
„Vă solicităm finalizarea demersului privind desființarea Institutului Revoluției Române din Decembrie 1989. Considerăm finanțarea din partea statului a acestui institut nejustificată. Activitatea institutului a avut un efect minor….
Amănunte pe: tion.ro