Douăzeci de studenți ai Universității de Medicină și Farmacie “Victor Babeș” Timișoara se alătură luptei medicilor împotriva COVID 19, conform, banatulazi.ro.
Voluntarii sunt din anii terminali ai UMF și au răspuns solicitării specialiștilor de la Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Victor Babeș Timișoara pentru a-i ajuta la înregistrarea, testarea și triajul pacienților infectați cu noul coronavirus.
Voluntarii au fost distribuiți în două grupe de câte zece persoane, vor lucra în ture de câte două săptămâni, zilnic, intre orele 13.00 și 20.00 și îi vor ajuta pe medicii Spitalului de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Victor Babeș Timișoara la realizarea examenului anamnezic, vor face recoltări biologice și vor înregistra și trimite date către pacienții infectați cu SARS COV 2.
Amănunte pe: banatulazi.ro