Anul 2020 s-a încheiat cu datorii mari și la Casa de Cultură a Primăriei Timișoara. Peste 4 milioane de lei sunt facturile neplătite adunate la structura primăriei care se ocupă de relația cu operatorii culturali. Aici intră și facturile pentru furnizorii de servicii, spune primarul Dominic Fritz, conform, tion.ro.
Faptul că Primăria Timișoara este un rău-platnic nu este o surpriză pentru operatorii culturali care se angajează să colaboreze cu administrația orașului care în 2023 va fi Capitală culturală europeană. Casa de Cultură a încheiat anul 2020 cu datorii imense, de peste 800.000 de euro, mai exact peste 4 milioane de lei. O spune primarul Dominic Fritz, care explică însă că multe facturi neplătite sunt și pentru
furnizorii de servicii.
„Casa de Cultură are, în total, facturi neplătite de peste 4 milioane de lei. Nu toate sunt pe proiecte nerambursabile, sunt și facturi pentru furnizori de servicii. Este un rest de plată pentru facturi de proiecte de 1,7 milioane de lei…….
Amănunte pe: tion.ro