Lugojul a avut o închisoare, însă puțini sunt cei care știu despre existența acesteia. Destinată celor care greșeau în fața legilor imperiale, închisoarea funcționa la Palatul de Justiție, cel care în zilele noastre găzduiește judecătoria și procuratura lugojeană. Lugojeanul Gabriel Ciupa, pasionat de istorie, a scris un întreg material despre istoria palatului lugojean, pe rețelele de socializare, conform, lugojeanul.ro.
Palatul de Justitie al fostului comitat cu centrul administrativ la Lugoj a fost construit intre anii 1901-1902 dupa planurile arhitectului Wagner Gyula . Wagner Gyula este unul dintre cei mai talentati arhitecti din fostul Imperiu Austro-Ungar specializat in constructia de palate de justitie si inchisori…………………………………….
Amănunte pe: lugojeanul.ro.




















































































































