Reșițenii care dețin sau locuiesc în clădiri care sunt monumente istorice pot să primească bani de la Primăria Reșița, pentru reabilitarea acestora.
„Cu prilejul aniversării a 250 de ani de siderurgie la Reșița, Primăria Municipiului Reșița, în parteneriat cu Institutul Național al Patrimoniului pentru Monumente Istorice, finanțează lucrări de întreținere și reparații a construcțiilor monumente istorice, cu scopul protejării patrimoniului istoric al orașului Finanțările sunt disponibile pentru toate tipurile de proprietari: persoane fizice sau juridice, instituții publice, asociații, ONG-uri etc”, anunță reprezentanții primăriei.
Iată, mai jos, tipurile de lucrări finanțate:
(în cazul construcţiilor monument istoric şi al construcţiilor cu valoare arhitecturală sau istorică, stabilită prin documentaţii de urbanism aprobate)
10 proiecte x 100.000 lei (finanțare locală)
(pentru lucrări de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, care necesită autorizație de construire în regim de urgență)
max. 200.000 lei/proiect (finanțare națională)
(cu autorizație de construire)
max.140.000 lei/proiect (finanțare națională)
Apelul e deschis până la 1 martie 2021, iar pentru detalii suplimentare puteți să contactați Direcția Urbanism Primăria Reșița, la telefon 0255/210.951 sau la adresa de e-mail: arhitectsef@primariaresita.ro.




















































































































