La început de săptămână, vremea în vestul țării se menține plăcută, cu temperaturi apropiate de cele normale pentru sfârșitul lunii iulie. Totuși, de marți, revin ploile, iar valorile termice vor scădea ușor, anunță Serviciul Regional de Prognoză din Timișoara, conform: https://www.radiotimisoara.ro/
Astăzi, cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate. Sunt prognozate averse locale, descărcări electrice și condiții de grindină. Izolat, cantitățile de apă vor depăși 15–20 l/mp. Vântul va sufla slab până la moderat, cu intensificări în timpul ploilor, iar pe timpul nopții pot apărea condiții de ceață. Temperaturile maxime vor fi între 25 și 30 de grade, iar minimele între 14 și 17 grade.
Mâine, instabilitatea atmosferică se va accentua. Cerul va fi mai mult noros, iar în Banat și local în Crișana vor fi averse, pe alocuri torențiale, însoțite de descărcări electrice. În zonele montane, ploile vor persista pe timpul nopții, unde se pot acumula până la 30–35 l/mp. Vântul va continua să bată slab până la moderat, cu unele intensificări în timpul zilei. Temperaturile vor scădea ușor, cu maxime între 22 și 28 de grade și minime între 13 și 17 grade.















































































































