Un gazoduct regional cu o lungime de 178 de kilometri va conecta Banatul de Munte la rețeaua națională de transport gaze, prin interconectarea cu conductele Hațeg–Recaș–Arad, Jupa–Recaș–Mașloc și magistrala BRUA. Finalizarea proiectului este estimată pentru primăvara anului 2027, conform: https://renasterea.ro/
Lucrările la gazoductul Prunișor–Jupa, o investiție strategică lansată în 2020, au fost demarate pe teritoriul județului Mehedinți, după cinci ani de blocaje. Conducta va avea o capacitate anuală de 394 de milioane de metri cubi de gaz metan și va asigura accesul la rețeaua de gaze naturale pentru locuitorii din zona Orșova–Caransebeș.
Traseul gazoductului va traversa două orașe – Orșova și Băile Herculane – și 13 comune din Banatul de Munte, o regiune cu nivel redus de dezvoltare economică, unde încălzirea gospodăriilor și instituțiilor se bazează în mare parte pe lemne și păcură.
Conform proiectului tehnic, gazoductul presupune realizarea a 68 de traversări de drumuri și căi ferate, respectiv 94 de traversări de canale și râuri. După finalizare, rețeaua va permite racordarea a aproximativ 28.000 de gospodării, peste 200 de instituții publice și 350 de firme.
În plus, interconectarea cu magistrala BRUA va permite alimentarea rețelei cu gaze din Marea Neagră.
Valoarea totală a investiției este estimată la 430 de milioane de lei, finanțarea fiind asigurată prin Fondul de Mediu, după ce a fost ratată accesarea fondurilor europene.

















































































































