Primăria Timișoara reamintește cetățenilor și firmelor importanța colaborării exclusiv cu operatori economici autorizați pentru colectarea și tratarea diverselor categorii de deșeuri. Solicitarea face parte din eforturile de combatere a abandonului ilegal de deșeuri și de menținere a curățeniei în oraș. Utilizarea serviciilor oferite de operatori autorizați, în detrimentul persoanelor fizice care oferă servicii de transport deșeuri pe platforme de socializare sau prin mica publicitate, este o metodă sigură de a preveni apariția rampelor clandestine, transmite municipalitatea timișoreană.
Pentru a facilita identificarea rapidă a partenerilor legali, Primăria pune la dispoziție și listele operatorilor economici autorizați de către Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate – Direcția Județeană pentru Mediu Timiș, pentru următoarele categorii:
- Deșeuri din construcții și demolări
- Deșeuri medicale (umane și veterinare)
- Vehicule scoase din uz
- Deșeuri de origine animală (cadavre animale)
Acestea pot fi consultate la adresa: https://www.primariatm.ro/revitalizare-urbana/politici-mediu
Primăria mai anunță că a început ecologizarea unui teren de aproape 2 hectare situat în cartierul Dâmbovița, lângă Lacul Balaurul. Această zonă, anterior plină de deșeuri abandonate și vegetație crescută spontan, este în curs de transformare într-un spațiu verde amenajat pentru relaxare.
Nerespectarea obligațiilor privind gestionarea deșeurilor atrage sancțiuni aspre. Poliția Locală intervine constant, aplicând amenzi pentru abandonarea directă a deșeurilor sau pentru nepredarea acestora către operatori autorizați.




















































































































