Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza pentru următoarele patru săptămâni, iar veștile indică o încălzire treptată a vremii, cu temperaturi peste mediile obișnuite ale perioadei, în special la începutul lunii martie, conform: https://renasterea.ro/
Potrivit specialiștilor, intervalul 16 – 23 februarie aduce temperaturi mai scăzute decât cele normale în regiunile estice ale țării, în timp ce în restul teritoriului valorile termice vor fi apropiate de mediile climatologice. Precipitațiile vor fi deficitare la nivel național, cu un minus accentuat în sud-est.
În săptămâna 23 februarie – 2 martie, temperaturile medii vor fi ușor peste cele normale în majoritatea regiunilor, cu o încălzire mai pronunțată în sud. Cantitățile de precipitații vor fi excedentare în vest, nord-vest și centru, iar în celelalte zone se vor situa în jurul valorilor obișnuite.
Pentru perioada 2 – 9 martie, meteorologii estimează temperaturi ușor mai ridicate decât cele specifice începutului de primăvară, în cea mai mare parte a țării. Regimul pluviometric va fi apropiat de normal, fără episoade de secetă sau ploi abundente.
Și în intervalul 9 – 16 martie valorile termice vor rămâne ușor peste media perioadei la nivel național. Precipitațiile vor fi, în general, apropiate de normal, iar condițiile meteo vor favoriza activitățile în aer liber, marcând instalarea treptată a primăverii.















































































































