Județul Timiș se află, miercuri, sub cod galben de caniculă, anunță meteorologii, conform: https://renasterea.ro/. Valul de căldură este persistent și se extinde în Banat, disconfortul termic fiind ridicat, cu indicele temperatură – umezeală (ITU) atingând pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime vor fi de 34-35 de grade, iar nopțile vor fi tropicale, cu minime de aproximativ 20 de grade. Canicula afectează și jumătatea sudică a Olteniei și Munteniei.




















































































































