Direcția de Asistență Socială (DAS) Timișoara a început plata ajutorului pentru încălzire și a suplimentului pentru energie cu combustibili solizi și/sau lichizi, acordate în baza Legii nr. 226/2021 privind protecția consumatorului vulnerabil, pentru sezonul rece 1 noiembrie 2025 – 1 octombrie 2026.
Plățile se fac exclusiv titularilor cererilor, pe baza actului de identitate în original sau prin împuternicire notarială, la sediul DAS din bulevardul Regele Carol I nr. 10, după următorul program: miercuri, 4 februarie, între orele 12:00–15:00; joi, 5 februarie, între orele 08:00–15:00; vineri, 6 februarie, între orele 08:00–13:00, conform: https://renasterea.ro/
Ajutorul pentru încălzirea locuinței și suplimentul pentru energie se acordă beneficiarilor care au depus cereri în perioada 21 noiembrie – 19 decembrie 2025, iar sumele achitate în această etapă sunt aferente lunii decembrie 2025.
Reprezentanții instituției precizează că, pentru cererile preluate după data de 20 decembrie 2025, plata ajutorului și a suplimentului pentru energie cu combustibili solizi și/sau lichizi se va face în termen de 30 de zile de la transferul fondurilor de la bugetul de stat către bugetul local. Data exactă va fi comunicată ulterior beneficiarilor.



































































































