România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice, a transmis liderul PNL, Ilie Bolojan, într-un mesaj pe contul său de facebook.
„Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista. Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni. PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României”, a mai scris Ilie Bolojan.
Guvernul propus de Adrian Veștea a fost respins luni seara de Parlament. Cabinetul a obținut doar 189 de voturi „pentru”, cu 44 mai puține decât cele 233 necesare pentru învestire. Potrivit rezultatelor oficiale prezentate în Parlament, din numărul total de deputați și senatori, 464, au fost prezenți 287. Au fost exprimate 212 voturi, din care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”.



















































































































