Consiliul Județean Timiș, în parteneriat cu instituții din Serbia, organizează sâmbătă, 27 iunie, un tur ghidat transfrontalier pe bicicletă. Evenimentul, care face parte din proiectul Cycling, se adresează tinerilor cu vârsta de peste 18 ani și se va desfășura pe ruta Comloșu Mic – Kikinda.
Punctul de întâlnire este în Comloșu Mic, la Hambarul cu carte, începând cu ora 10:30. Pentru participanții care doresc, se asigură transport din Timișoara, atât pentru persoane, cât și pentru biciclete. De asemenea, organizatorii pun la dispoziție un număr limitat de biciclete, pentru cei care solicită acest lucru la momentul înscrierii.
Turul ghidat urmează ruta cicloturistică EuroVelo 13, un traseu emblematic ce traversează fostele granițe ale Europei de Est și oferă perspective istorice, culturale și naturale unice. Participanții vor pedala prin peisajele Banatului, descoperind povești adevărate despre oameni, locuri și evenimente memorabile din pusta bănățeană.
Pentru participare este necesară completarea formularului de înscriere: https://facebook.com/events/s/-toti-pe-doua-roti-tur-ghidat-/1047289844393274/
Proiectul Cycling ROSE este finanțat prin Programul Interreg IPA de Cooperare Transfrontalieră România–Serbia. Consiliul Județean Timiș este partener lider al proiectului, implementat împreună cu Municipalitatea Žitište și Centrul Regional pentru Dezvoltare Socio-Economică Banat.




















































































































