Un arici a fost salvat de pompieri dintr-un incendiu de vegetație izbucnit în județul Timiș, în timpul intervenției pentru stingerea flăcărilor care au cuprins zeci de hectare de teren. Salvarea animalului a avut loc la Coșteiu de Sus, unde focul a ajuns până la fondul forestier, conform: https://www.opiniatimisoarei.ro/
În total, pompierii au intervenit în acest sfârșit de săptămână la 21 de incendii de vegetație uscată izbucnite în mai multe zone din județ. Flăcările au afectat aproximativ 45 de hectare de lăstăriș și mărăciniș, dar și un hectar de litieră de pădure.
În timpul misiunii de stingere de la Coșteiu de Sus, echipajele au observat un arici prins în zona cuprinsă de foc și au reușit să îl scoată din calea flăcărilor.
La intervenții au participat, pe lângă pompierii militari, și echipe ale Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență, precum și reprezentanți ai Ocolului Silvic, care au sprijinit acțiunile de limitare și stingere a incendiilor.















































































































