Punctul de trecere a frontierei de pe pista de biciclete, la Otelec este deschis temporar și în acest sfârșit de săptămână. Accesul peste frontieră este permis pietonilor și bicicliștilor, până în Serbia, în zilele de 2 și 3 mai, în intervalul orar 8:00-20:00, pe baza unui document de identitate valabil.
Traseul dintre Timișoara și Zrenjanin poate fi parcurs pe cea mai lungă pistă de biciclete din România, amenajată pe digul canalului Bega. Acesta are o lungime totală de aproximativ 70 de kilometri, dintre care 37 de kilometri pe teritoriul României.
Inițiativa este derulată de Consiliul Județean Timiș, în parteneriat cu Administrația Bazinală de Apă Banat și autorități din Provincia Autonomă Voivodina, cu scopul de a susține turismul transfrontalier și deplasările recreative pe bicicletă.
Conform calendarului stabilit, punctul de trecere va mai fi deschis în intervalele 7-10 mai și 29-31 mai.














































































































