Valul de ger care a cuprins România a adus, vineri dimineață, temperaturi extrem de scăzute în mai multe regiuni ale țării, însă cele mai aspre condiții meteo s-au înregistrat în Banat. Potrivit datelor furnizate de meteorologi, „polul frigului” s-a mutat în vestul țării, în județul Timiș, unde mercurul din termometre a coborât până la minus 19 grade Celsius, la Banloc.
Tot în Banat, temperaturi foarte scăzute au fost raportate și în alte localități: minus 17 grade Celsius la Timișoara, Arad și Chișineu-Criș, minus 15 grade la Sânnicolau Mare și Jimbolia, iar la Lugoj și Caransebeș s-au înregistrat minus 14 grade Celsius.
În comparație, în alte zone cunoscute pentru iernile geroase, valorile au fost mai ridicate. La Miercurea Ciuc, Întorsura Buzăului și Baia Mare s-au înregistrat minus 8 grade Celsius, iar în Capitală, la stația meteo București–Filaret, temperatura minimă a fost de minus 4,7 grade. La Constanța s-au consemnat minus 3,8 grade, la Craiova minus 6,4 grade, iar la Târgu-Jiu minus 9,1 grade Celsius.
România traversează în prezent un episod de ger năpraznic, însoțit de ninsori și viscol în multe regiuni. Directorul general al Administrației Naționale de Meteorologie, Elena Mateescu, a declarat pentru Antena 3 CNN, că maximele vor rămâne negative la nivel național, iar temperaturile minime pot coborî sub pragul de minus 15 grade Celsius în mai multe zone.
Meteorologii avertizează că frigul va persista și în zilele următoare, iar populația este sfătuită să evite expunerea prelungită la temperaturi scăzute și să respecte recomandările autorităților.

















































































































