Peste 100 de studenți ai Universității de Medicină și Farmacie din Timișoara primesc zilnic o masă gratuită la cantina din Căminul 1. Programul este destinat studenților orfani de unul sau ambii părinți și celor proveniți din centre de plasament, comform: https://www.opiniatimisoarei.ro/
Inițiativa face parte dintr-un program al UMF Timișoara, finanțat din venituri proprii, care include și alte facilități, precum reducerea taxelor universitare pentru beneficiari. Rectorul UMF, Octavian Crețu, a precizat că universitatea a oferit gratuit spațiul unei firme de catering, cu condiția ca prețurile să fie accesibile pentru toți studenții.
Cantina are aproximativ 70 de locuri și oferă și posibilitatea de a lua meniul la pachet. Anterior, studenții mediciniști luau masa la cantina Universității Politehnica din Timișoara.




















































































































