Salvamont România a intervenit în ultimele 24 de ore pentru a salva 31 de persoane aflate în dificultate pe munte, conform: https://renasterea.ro/
Dispeceratul Național Salvamont a primit 34 de apeluri de urgență, dintre care 31 au necesitat acțiuni de salvare. Cele mai frecvente solicitări au venit din județele Prahova, Hunedoara și Neamț.
Dintre persoanele salvate, 7 au fost predate Serviciului de Ambulanță sau SMURD pentru transport la spital, iar 2 au fost evacuate cu elicopterul SMURD. De asemenea, Salvamont România a răspuns la 42 de apeluri pentru sfaturi și informații despre traseele montane.


















































































































