Polițiștii din județul Timiș au aplicat amenzi de peste 90.000 de lei, în cadrul unei acțiuni care a avut ca obiectiv principal combaterea vitezei excesive și reducerea riscului rutier.
La data de 15 aprilie, la nivelul Uniunii Europene, s-a desfășurat ROADPOL – SPEED MARATHON. În acest context, Inspectoratul Județean de Poliție Timiș, prin Serviciul Rutier, a desfășurat activități specifice, având ca scop impunerea respectării regimului legal de viteză și prevenirea accidentelor rutiere produse pe fondul vitezei excesive sau neadaptate.
Pe durata acțiunii, au fost controlate 377 de autovehicule și legitimate 402 persoane. Polițiștii rutieri au aplicat 350 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 91.125 de lei. Dintre acestea, 258 de sancțiuni au fost pentru depășirea vitezei legale, 23 pentru nepurtarea centurii de siguranță și 69 pentru alte abateri la regimul rutier.
De asemenea, au fost reținute 16 permise de conducere, dintre care 9 pentru depășirea limitelor legale de viteză, 1 pentru efectuarea unei depășiri neregulamentare și 6 pentru alte abateri la regimul rutier, fiind retrase și 11 certificate de înmatriculare.


















































































































