Ministerul Economiei și Turismului aprobă finanțarea de 136 de milioane de lei pentru proiectul turistic Semenic. Contractul va fi semnat joi, 19 decembrie 2024, la București, în prezența primarului Ioan Popa și a președintelui Consiliului Județean Caraș-Severin, Silviu Hurduzeu, conform: https://www.radioresita.ro/
Proiectul, evaluat la 42 de milioane de euro, include dezvoltarea unui domeniu schiabil cu 9 kilometri de pârtii noi, echipate cu telegondolă, lac de acumulare și tunuri de zăpadă. În plus, zona va beneficia de un parc de aventură, scaun autopropulsat, trasee de drumeții și restaurante.
Primarul Ioan Popa a declarat că, imediat după semnarea contractului, lucrările vor fi reluate. „Pe 20 decembrie vom da ordinul de continuare a lucrărilor. Colaborarea dintre Primăria Reșița și Consiliul Județean Caraș-Severin va aduce rezultate vizibile pe Semenic în anii următori,” a precizat edilul.
În paralel, autoritățile negociază cu ADR pentru cofinanțarea activităților de vară incluse în proiect. Obiectivul este reducerea contribuției locale la 6 milioane de euro, asigurând astfel viabilitatea financiară a inițiativei.
Proiectul Semenic – Crivaia marchează un pas important în transformarea zonei într-o destinație turistică de top.















































































































