Federația Asociațiilor de Locatari Timișoara (FALT) acuză Primăria că a adoptat proiectul privind amplasarea căsuțelor pentru pisicile fără stăpân fără o consultare reală a cetățenilor și cu posibile încălcări ale legislației. Organizația a sesizat Prefectura Timiș, solicitând atacarea hotărârii în instanță, conform,https://renasterea.ro/
Reprezentanții FALT susțin că dezbaterea publică a fost anunțată cu doar o zi înainte, făcând imposibilă consultarea celor peste 3.500 de asociații pe care le reprezintă. De asemenea, ei critică prevederile proiectului, care ar impune asociațiilor responsabilități precum monitorizarea sănătății pisicilor, deși acestea nu au competențe veterinare.
Federația atrage atenția și asupra unor probleme de legalitate și aplicare, precum lipsa unor reguli clare privind amplasarea căsuțelor, sterilizarea animalelor sau responsabilitatea pentru eventuale pagube. În plus, implicarea asociațiilor ar putea genera costuri suplimentare pentru proprietari.
Organizația avertizează că proiectul ar putea crește numărul pisicilor fără stăpân și ar putea crea riscuri pentru sănătatea publică, în lipsa unor măsuri eficiente de control și supraveghere.




















































































































