Ghidul Banatului

Sever Bocu, simbolul luptei pentru Banat: 150 de ani de la naștere, comemorați la Timișoara

Academia Română, filiala Timișoara, a găzduit, marți, 19 noiembrie,  simpozionul științific intitulat „150 de ani cu Sever Bocu”. Evenimentul a reunit personalități din mediul academic și cultural care au adus în prim-plan moștenirea jurnalistului, politicianului și patriotului bănățean Sever Bocu.

Sever Bocu s-a născut pe 19 noiembrie 1874, în Șiștarovăț (aproape de Lipova), și a murit pe 21 ianuarie 1951, în închisoarea Sighet. A fost unul dintre liderii de seamă ai Partidului Național Român, ulterior ai Partidului Național Țărănesc, deputat reprezentant al Banatului și ministru în guvernul lui Iuliu Maniu. În perioada interbelică, a înființat la Timișoara cotidianul Vestul, una dintre publicațiile de referință din această parte a țării.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Lupta împotriva centralismului

Sever Bocu a fost un oponent vocal al centralismului de la București, subliniind nedreptățile și dezavantajele resimțite de Banat. Într-un articol publicat în Vestul pe 22 ianuarie 1933, scria:

„Banatul a cerut și va insista, ca printr-o largă descentralizare să i se asigure: autonomia administrativă, oprirea evaziunii fiscale, proporționalitatea în contribuțiile la sarcinile statului. (…) Dușmanul… este centralismul hrăpăreț care suge vlaga acestui popor. Bucureștii au luat proporții fantastice numai în câțiva ani. (…) În orașele periferice dimpotrivă, totul lâncezește, datorită jefuirii metodice a provinciilor prin centralism”.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

În 16 mai 1931, îi apare un articol remarcabil, intitulat “Popor din Banat, trezeşte-te!”, în care arată cât de nedrept este tratamentul care i se administrează Banatului, cât este de marginalizat şi cum îi sunt ignorate necesităţile şi dorinţele.

În 1934, în același ziar, afirma:  “Eu sunt un regionalist. Baza programului meu e regionalismul. Eu cred că provinciile vor trăi, vor progresa și vor muri pe această chestie a descentralizării”.

Tot în Vestul scria: “Un om care nu-şi iubeşte întâi satul, provincia sa natală restrânsă, nu-şi iubeşte ţara”! Prin centralizare, oraşele de la vest, care , vor ajunge ”.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Contribuții pentru Banat

Meritele lui Sever Bocu pentru dezvoltarea Banatului au fost semnificative. Datorită eforturilor sale s-a reînființat Mitropolia Banatului, s-a înființat Universitatea de Vest și au fost mutate la Timișoara mai multe instituții din Ardealul de Nord. De asemenea, a militat pentru crearea unui post de radio la Timișoara.

A fondat și Asociația Luptătorilor Bănățeni și a contribuit la ridicarea mai multor monumente dedicate personalităților bănățene.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Persecuția comunistă și sfârșitul tragic

Considerat un pericol pentru regimul comunist, Sever Bocu a fost arestat în noaptea de 5/6 mai 1950. A fost întemnițat la închisoarea Sighet, unde a decedat pe 21 ianuarie 1951.

Simpozionul de la Timișoara a fost o ocazie de a aduce un omagiu acestui simbol al luptei pentru drepturile bănățenilor și pentru o Românie descentralizată și justă.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Omagiu la Academie

Printre cei care au susținut alocuțiuni s-au numărat scriitorul Viorel Marineasa, cu prezentarea „Sărbători în absența protagoniștilor”, și profesorul Dorel Ionel Sinaci, care a vorbit despre „Inaugurarea Palatului Tribuna și numirea lui Sever Bocu ca prim-redactor al publicației Tribuna”. Publicistul Lucian Vasile Szabo a expus tema „Sever Bocu de la Tribuna la România Mare”, iar istoricul Vasile Dudaș a abordat contribuția lui Bocu la înființarea batalioanelor de voluntari români transilvăneni și bănățeni în 1917.

Profesorul Dumitru Tomoni, vicepreședintele Societății de Științe Istorice din România, a prezentat lucrarea „Sever Bocu – de la unirea necondiționată la regionalismul bănățean”.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm

Știri Regionale

Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a transmis operatorilor feroviari o notificare oficială privind închiderea circulației pe distanța Drobeta Turnu Severin – Caransebeș,...

Știri din Timișoara

Zi decisivă pentru președintele USR și primarul Timișoarei, Dominic Fritz. Înalta Curte de Casație și Justiție pronunță joi dimineață verdictul definitiv în dosarul de...

Stiri din Timiș

Un bărbat de 39 de ani și-a pierdut viața, iar alte două persoane au fost rănite în urma unui grav accident rutier produs miercuri...

Social

După o lună petrecută la terapie intensivă în spital, Dragoș, un tânăr care a căzut cu trotineta electrică pe o stradă din Dumbrăvița, a...

Copyright © 2026 Banat NEWS. Toate dreprurile rezervate. Dezvoltat de POWER MEDIA FX

Exit mobile version