Administratie

Parcuri transformate în șantiere fără bariere. Copiii se joacă printre șanțuri uriașe fără nicio protecție

10 milioane de euro va plăti primăria la final de lucrări, pentru un obiectiv de investiții ce implică reabilitarea totală a patru parcuri mari din Lugoj. Totodată, constructorii vor reface malurile Timișului și va amenaja mai multe zone pietonale din oraș. La fața locului însă, lucrările par a fi sistate, iar șantierele nu sunt aproape deloc securizate. Astfel, există riscul de accidentare, primăria dând vina pe lugojeni că ar fi rupt sigiliile. VoxRadar a vizitat recent parcurile aflate în reabilitare din oraș. În majoritatea cazurilor, lucrările păreau a fi de-a dreptul sistate. În cursul dimineților, muncitorii lipseau de la parcurile Ștrand și respectiv George Enescu. Utilajele erau în locații, însă nu avea cine să le manevreze, iar situația a fost semnalată de zeci de ori de către lugojeni în mediul online, la toate parcurile aflate în reabilitare.

Primăria dă asigurări că lucrările sunt în grafic

În ciuda vocilor de pe internet, care susțin că lucrările ar fi oprite, primăria din Lugoj spune că acestea se defășoară în ritm normal. De vină pentru lipsa muncitorilor, spune primarul de Lugoj, ar fi percepția lugojenilor care se plimbă prin oraș. Potrivit edilului, constructorii își împart muncitorii după caz, astfel că unele parcuri ar putea părea „goale” la anumite ore ale zilei.
„Nu sunt sistate lucrările în parcurile din oraș, mai mult ca sigur că, atunci când unii observă că nu sunt muncitorii, e o chestie de organizare a constructorului, pe diferite parcuri și pe diferite opțiuni. Suntem în grafic cu această lucrare, nu avem niciun fel de problemă în acest moment”, a explicat pentru publicația VoxRadar primarul Călin Dobra.
Proiectul de reabilitare mamut, care include cele patru parcuri, a fost câștigat de către Superconstruct SRL, o firmă din Timișoara cu o cifră de afaceri de 41,3 milioane de lei în 2025 și 125 de angajați, alături de Eye Forest SRL din București, care a câștigat și proiectul noului parc din cartierul Mondial-Bocșei. Proiectul, în valoare de 48 de milioane de lei, este finanțat prin Programul Operațional Regional și gestionat de ADR Vest.

Lucrări în Parcul Ștrand – VoxRadar

Proiectul ridică semne de întrebare serioase despre calitatea soluțiilor alese și modul în care sunt cheltuiți banii publici. Lugojenii mai au, conform anunțului inițial, 20 de luni până să vadă proiectul finalizat, semnat la 10 octombrie 2025 și având o perioadă de implementare de 28 de luni.

Securizarea șantierelor, „periclitată” de lugojeni

Dacă la capitolul proiect și dale scoase și înlocuite cu pietriș, primăria a explicat deja cum s-a ajuns la această situație, un aspect important ce pare că a fost lăsat pe dinafară este securizarea șantierelor din parcuri. La orice oră, orice lugojean de orice vârstă poate intra în perimetrul șantierelor. Aici, pericolele sunt multiple, de la șanțuri adânci de cel puțin înălțimea unui copil, la resturi de la dale sau construcții demolate. Primăria ne-a explicat că, deși constructorul ar fi creat inițial un perimetru în jurul parcurilor aflate în lucru, lugojenii au rupt benzile de delimitare și au intrat în parcuri fără să aibă ce căuta acolo.
„Din păcate, am observat și eu că foarte multe persoane tranzitează sau chiar folosesc parcul, fiind în șantier. Constructorul de mai multe ori le-a securizat, dar am întâmpinat dificultăți pentru că oamenii nu vor să înțeleagă că, o anumită perioadă, nu mai pot să intre în parc. Au rupt și banda de siguranță, și plasa de protecție. Sper totuși să realizeze că suntem în șantier și nu au voie să intre în zona respectivă”, a declarat primarul Dobra pentru VoxRadar.
În prezent, în mai toate parcurile din oraș aflate în lucru, lugojenii se comportă de parcă acestea ar fi deschise. În loc să se ferească de la posibile pericole, pe ei și pe copiii lor, oamenii tranzitează sau chiar folosesc parcurile din oraș la fel ca înainte de începerea lucrărilor. 

Parcuri reabilitate la Lugoj 3 – schițe – Primăria Lugoj

Petiție online contra pietrișului de pe alei

Cristian Răchițan, un lugojean îngrijorat de starea parcurilor și respectiv de proiectul ce prevede reabilitarea acestora, a deschis o petiție online prin care încearcă să stopeze realizarea de alei cu pietriș în zonele verzi. Potrivit petiției, proiectul actual care propune înlocuirea pavajului existent cu pietriș pe aleile din parcurile locale ridică probleme majore de siguranță și accesibilitate.
„Această decizie creează bariere fizice și restricționează grav dreptul la liberă circulație pentru o mare parte din comunitatea noastră. Cerem sistarea actualului proiect și reanalizarea soluțiilor tehnice pentru alei. Solicităm administrației locale să mențină suprafețe netede și pietonale, care să garanteze un spațiu verde accesibil, sigur și prietenos pentru toți cetățenii”, se arată în petiție.
Deocamdată, petiția are sub 100 de semnături. Este mai ales populară în grupurile de mămici din Lugoj, care se revoltă pe Facebook că nu își vor mai putea plimba copiii prin parcuri, printre singurele zone cu adevărat umbrite din oraș.

Misterul tunelurilor secrete de sub Lugoj, rezolvat?

Odată cu săpăturile ce au loc în Parcul Copiilor (sau Prefecturii, n.r.) din Lugoj, muncitorii au dat peste o încăpere sub o scenă veche ce a fost demolată. Acolo, lugojenii știu, din moși-strămoși, că s-ar afla intrarea într-o serie de tuneluri secrete, tuneluri despre care unii spun că ar duce spre mai multe zone din oraș și chiar mai departe.  Din păcate însă, două voci „autoritare”, primarul de Lugoj și respectiv directorul general al Direcției de Cultură Timiș, infirmă aceste teorii.
„În incinta Parcului Copiilor din Lugoj, sub fosta scenă mică, se află un adăpost antiaerian care va fi păstrat. Din acest motiv, a fost necesară o ușoară reconfigurare a proiectului de reabilitare din parc, astfel încât intervențiile să respecte atât structura existentă, cât și valoarea istorică a amplasamentului. Nu este vorba despre modificări ample, dimpotrivă. Deci, din păcate, nu sunt tuneluri acolo și nu duc la cele din Bucegi; este doar un buncăr și cam atât”, a declarat pentru VoxRadar Sorin Predescu, director general al Direcției pentru Cultură Timiș.
Aproape la fel explică situația și Călin Dobra, primarul din Lugoj. Acesta a declarat că, în ciuda legendei urbane care s-a iscat de-a lungul deceniilor despre tuneluri, în cazul scenei demolate nu s-a descoperit decât o mică încăpere. Citește mai multe materiale despre situația reabilitării parcurilor din Lugoj: Pietrișul și plasticul înlocuiesc zeci de mii de dale din patru parcuri din Lugoj. Proiect de 10 milioane de euro, bani europeni S-a descoperit unde duc misterioasele tuneluri de sub un parc din Lugoj. Teoriile conspiraționiste au fost demontate Cum a rămas un oraș din România fără parcuri timp de 28 de luni. Proiectul măreț care a dus la blocarea zonelor verzi din oraș SURSA: voxradar.ro https://voxradar.ro/?p=2807

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm

Știri Regionale

Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a transmis operatorilor feroviari o notificare oficială privind închiderea circulației pe distanța Drobeta Turnu Severin – Caransebeș,...

Știri din Timișoara

Zi decisivă pentru președintele USR și primarul Timișoarei, Dominic Fritz. Înalta Curte de Casație și Justiție pronunță joi dimineață verdictul definitiv în dosarul de...

Stiri din Timiș

Un bărbat de 39 de ani și-a pierdut viața, iar alte două persoane au fost rănite în urma unui grav accident rutier produs miercuri...

Administratie

Sistemul sanitar funcționează la cota de avarie. În timp ce legile de austeritate blochează angajările în marile unități medicale din vestul României, epuizarea extremă...

Copyright © 2026 Banat NEWS. Toate dreprurile rezervate. Dezvoltat de POWER MEDIA FX

Exit mobile version