Reabilitarea Gării de Nord din Timișoara a început astăzi, 10 februarie, a anunțat constructorul.
„CONSTRUCTIM S.A. a început, săptămâna aceasta, organizarea de șantier pentru reabilitarea Gării de nord din Timișoara, una din cele mai importante „porți” de intrare în oraș. La aproape 18 ani de la prima încercare de modernizare a acesteia, lucrările au primit „undă verde” de la ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu CONSTRUIM VIITORUL. DE 33 DE AN”, au anunțat reprezentanții companiei.
Publicitate. Scroll pentru a continua.
Stația Timișoara Nord, una dintre cele mai importante gări din țară, va fi supusă unei renovări complete în următoarele 18 luni. Proiectul, care va fi finanțat din surse proprii de către CFR SA, va avea o valoare estimată de 17,6 milioane de lei fără TVA.
Lucrările vor include consolidarea elementelor structurale, renovarea fațadelor și acoperișurilor, refacerea termică a clădirii, montarea de panouri fotovoltaice cu puterea de 50 Kw, instalații de climatizare și un sistem paratrăsnet. De asemenea, tunelul pietonal va fi reparat și va fi echipat cu un sistem de supraveghere video, iluminat LED și un sistem audio nou.
Piațeta din fața gării va fi refăcută, iar în Piața Gării va fi amenajată o fântână arteziană. Pavimentul piațetei va fi refăcut cu dale de granit, iar zona va fi iluminată cu stâlpi ornamentali și va fi supravegheată video.
Publicitate. Scroll pentru a continua.
Constructorul proiectului va fi Asocierea Constructim SA, împreună cu Bauerhof Agrobanat SRL, Longhersin SRL și Lăstun SRL.
Controversele continuă în cazul procesului ANI versus Dominic Fritz, chiar și după decizia finală a Înaltei Curți de Casație și Justiție. Fostul titular al...
Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenționare de călătorie pentru cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Serbia, în contextul...