Ghidul Banatului

VIDEO Cum se cirucla în Timișoara în urmă cu 33 de ani. Mașini puține, străzi aproape pustii. Ici-colo mai apare câte o vechitură de Dacia, Skoda, Trabant, Oltcit sau Lada

O înregistrare video de 15 minute, realizată în anul 1991, a fost postată pe YouTube. Imaginile inedite încep din Calea Lipovei, iar mașina din care se filmează străbate întregul oraș, până la Chișoda.

Timișoara s-a schimbat enorm în 33 de ani. Din imaginile postate pe YouTube se remarcă, în primul rând, circulația redusă a mașinilor, străzile fiind aproape pustii. Ici-colo mai apare câte o vechitură de Dacia, Skoda, Trabant, Oltcit sau Lada. Se pot observa și vechile și incomodele mijloace de transport în comun.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

De la intrarea în Timișoara, dinspre Calea Lipovei, se zăresc antenele radio din zona unde acum se află mall-ul (secunda 50). În 1991, acea zonă era un teren viran. Străzile sunt murdare și într-o stare proastă, iar majoritatea stâlpilor nu aveau încă sisteme de iluminat.

La intersecția Căii Aradului cu strada Circumvalațiunii se poate vedea încă benzinăria PECO, pe locul căreia s-a ridicat clădirea ASIROM, una dintre primele și cele mai înalte construcții din oraș (2:20). Cu toate acestea, partea bună era că orașul era plin de pomi pe marginea drumurilor.

Mașina din care se filmează traversează centrul pe strada de lângă Hotel Timișoara, pe care astăzi nu se mai poate intra, deoarece este sens unic (4:25). În multe locuri se văd bălți pe marginea drumurilor, semn că a plouat recent, iar orașul avea mari probleme de canalizare.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Drumul continuă pe lângă Catedrală, spre Piața Maria. Nu existau încă reclame, panouri publicitare sau cabluri de telecomunicații, care astăzi sufocă orașul. Spre Piața Kutl totul este verde, la fel și drumul spre Piața Iosefin. Pe mijlocul străzii, unde circulau tramvaiele, erau plantați mulți copaci (7:32).

Cea de-a doua parte a înregistrării începe de pe strada Reșiței, care astăzi arată diferit datorită parcărilor construite pe mijlocul drumului. Apoi, se traversează Calea Șagului, unde, de asemenea, se observă bălțile și murdăria de pe marginea drumului (1:40). Astăzi sunt necesare câteva minute pentru a traversa Calea Șagului, însă în 1991 intersecția spre strada Chișodei era pustie.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Pe marginea drumului sunt multe taxiuri, aceasta fiind una dintre primele îndeletniciri post-revoluționare. Mulți timișoreni care aveau mașină își puneau pe capotă un semn de taxi, fără a avea nevoie de autorizații (2:05).

În urmă cu 33 de ani, Chișoda arăta ca un sat (2:55). Comentariile celor aflați în mașină sunt amuzante și fac parte din decorul unei țări care începea să învețe ce înseamnă democrația.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Drumul de la intrarea în oraș dinspre Calea Lipovei până în Chișoda, aflată în partea opusă, a fost parcurs în 15 minute.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm

Știri Regionale

Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a transmis operatorilor feroviari o notificare oficială privind închiderea circulației pe distanța Drobeta Turnu Severin – Caransebeș,...

Știri din Timișoara

Zi decisivă pentru președintele USR și primarul Timișoarei, Dominic Fritz. Înalta Curte de Casație și Justiție pronunță joi dimineață verdictul definitiv în dosarul de...

Stiri din Timiș

Un bărbat de 39 de ani și-a pierdut viața, iar alte două persoane au fost rănite în urma unui grav accident rutier produs miercuri...

Social

După o lună petrecută la terapie intensivă în spital, Dragoș, un tânăr care a căzut cu trotineta electrică pe o stradă din Dumbrăvița, a...

Copyright © 2026 Banat NEWS. Toate dreprurile rezervate. Dezvoltat de POWER MEDIA FX

Exit mobile version