Știri

Un nou scandal uriaș la Spitalul din Reșița. Doi medici, judecați pentru moartea unui pacient căruia i-au ignorat un plămân spart

Doi medici de la Spitalul Județean de Urgență Reșița au fost trimiși în judecată de procurori pentru ucidere din culpă (culpă medicală), într-un dosar penal ce vizează moartea revoltătoare a unui pacient în vârstă de 60 de ani. Anchetatorii acuză că bărbatul, deși avea un plămân complet „prăbușit” în urma unei traume, a fost trimis la Secția de Ortopedie pentru o fractură de femur, intervenția vitală la plămâni fiind amânată greșit timp de aproape cinci zile.

Parchetul de pe lângă Judecătoria Reșița a finalizat rechizitoriul în data de 27 mai 2026, dispunând trimiterea în judecată a celor două cadre medicale. Ancheta scoate la iveală erori grave în gestionarea unei urgențe medicale complexe, în care s-au ignorat total protocoalele standard de management al traumei.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Plămânul colabat, trimis pe secția de Ortopedie

Filmul evenimentelor a început în primăvara anului 2021. La data de 18 aprilie 2021, pacientul în vârstă de 60 de ani a fost adus de urgență la spital.

În Unitatea de Primiri Urgențe (UPU), primul medic vizat – care se afla de gardă – a evaluat pacientul și l-a diagnosticat corect cu „pneumotorax stâng cu colabarea aproape completă a plămânului stâng”, adică un plămân spart și complet turtit. Cu toate acestea, în loc să prioritizeze afecțiunea respiratorie acută care îi punea viața în pericol, medicul de gardă a decis internarea bărbatului pe secția de Ortopedie.

Motivul invocat a fost că pacientul prezenta și un „traumatism acut la membrul inferior”, respectiv o fractură de femur stâng. Potrivit procurorilor, prin această decizie au fost ignorate complet principiile de management al traumei și prevederile stricte ale Ordinului 1706/2007.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Intervenția salvatoare, amânată aproape 5 zile

Coșmarul pacientului a continuat pe secția de Ortopedie. Cel de-al doilea medic inculpat în dosar este acuzat că, în momentul în care a admis pacientul pe secție, a ignorat necesitatea unui tratament chirurgical de urgență pentru pneumotoraxul compresiv traumatic, deși diagnosticul fusese deja stabilit și confirmat radiologic.

În loc să se intervină imediat pentru eliberarea aerului din cavitatea pleurală, intervenția a fost temporizată inexplicabil.

„La momentul admiterii pacientului pe secție, a ignorat tratarea chirurgicală cu prioritate a leziunii pulmonare, pneumotoraxului compresiv traumatic, imediat după punerea diagnosticului și confirmarea radiologică, împrejurare care a cauzat apariția edemului pulmonar acut de reexpansiune ce a fost cauzat de temporizarea intervenției de drenaj pleural și menținerea colapsului pulmonar pe o durată de aproape 5 zile și a condus în mod inevitabil la decesul pacientului”, a transmis Parchetul de pe lângă Judecătoria Reşiţa

Procurorii au concluzionat că faptele celor doi medici au legătură cauzală directă cu decesul bărbatului, motiv pentru care dosarul a fost înaintat instanței de judecată pentru ucidere din culpă.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Istoric sumbru al Spitalului Județean de Urgență Reșița

Spitalul Județean de Urgență Reșița a mai fost în centrul unor anchete penale răsunătoare, printre care dosarul de ucidere din culpă deschis în septembrie 2025, după ce un pacient de 66 de ani a murit lovindu-se la cap în urma prăbușirii unei trepte de beton din spital, anchetă care a scos la iveală și grave nereguli administrative, dar și investigația din ianuarie 2026 ce vizează moartea suspectă a unui bărbat de 47 de ani, găsit decedat în patul de spital.

De asemenea, unitatea medicală a mai făcut obiectul unui dosar penal penal pentru neglijență în serviciu în anul 2020, în urma imaginilor șocante apărute în spațiul public cu pacienți lăsați dezbrăcați pe jos, în condiții mizere, pe secția de Pneumologie.

Publicitate. Scroll pentru a continua.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Vă recomandăm

Știri Regionale

Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a transmis operatorilor feroviari o notificare oficială privind închiderea circulației pe distanța Drobeta Turnu Severin – Caransebeș,...

Știri din Timișoara

Zi decisivă pentru președintele USR și primarul Timișoarei, Dominic Fritz. Înalta Curte de Casație și Justiție pronunță joi dimineață verdictul definitiv în dosarul de...

Stiri din Timiș

Un bărbat de 39 de ani și-a pierdut viața, iar alte două persoane au fost rănite în urma unui grav accident rutier produs miercuri...

Social

După o lună petrecută la terapie intensivă în spital, Dragoș, un tânăr care a căzut cu trotineta electrică pe o stradă din Dumbrăvița, a...

Copyright © 2026 Banat NEWS. Toate dreprurile rezervate. Dezvoltat de POWER MEDIA FX

Exit mobile version