Ministerul Educației a transmis o serie de obligații către inspectoratele școlare și conducerile școlilor, la finalul unei ședințe cu inspectorii școlari în care s-a discutat despre măsuri pentru limitarea numărului de îmbolnăviri cu gripă.
Începând de luni, 9 ianuarie, prima zi de școală din 2023 după vacanța de iarnă, școlile „vor face triaj zilnic în colectivități, la începutul primei ore de curs”. Aceasta este una dintre obligații, potrivit unui comunicat transmis de Ministerul Educației, vineri, 6 ianuarie. Potrivit comunicatului, școlile trebuie să „facă dezinfecția periodică a sălilor de clasă”, în timp ce masca de protecție este recomandată „atât pentru profesori, cât și pentru elevi”.
Publicitate. Scroll pentru a continua.
Lista cu obligațiile școlilor, potrivit Ministerului Educației:
să anunțe părinții sau reprezentanții legali ai elevilor că dacă cei mici prezintă simptome de gripă sau alte infecții respiratorii, nu trebuie lăsați în colectivitate
școlile trebuie să facă un triaj zilnic în colectivități, la începutul primei ore de curs a fiecărui schimb
să asigurare materialele necesare pentru dezinfecția periodică a mâinilor și suprafețelor
să facă dezinfecția periodică a sălilor de clasă
să aerisească periodic sala de clasă să instruiască elevii cum trebuie
să se comporte în caz de tuse sau strănut, astfel încât să nu răspândească virusul gripal și se recomandă batistele de unică folosință
să recomande purtarea măștilor de protecție sanitară, atât pentru profesori, cât și pentru elevi
să informeze părinții sau reprezentanții legali ai elevilor că trebuie să consulte medicul de familie dacă la cei mici apar simptome respiratorii, pentru stabilirea indicațiilor terapeutice și a izolării
Ministrul educaţiei, Ligia Deca, „a încurajat inspectorii să sprijine școlile pentru a continua procesul educațional în condiții normale, să pună accent pe prevenție, să încurajeze o stare de calm și să se consulte cu Ministerul Educației în situația excepțională în care o unitate de învățământ solicită suspendarea temporară a cursurilor”, mai scrie în comunicatul transmis după videoconferința cu inspectorii școlari.
În aceeași conferință, ministrul Rafila a spus că suntem în „stare de alertă epidemică”. El a spus că nu declară epidemie de gripă, deoarece acest lucru ar impune și anumite decizii, precum carantina sau izolarea.
Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a transmis operatorilor feroviari o notificare oficială privind închiderea circulației pe distanța Drobeta Turnu Severin – Caransebeș,...
Zi decisivă pentru președintele USR și primarul Timișoarei, Dominic Fritz. Înalta Curte de Casație și Justiție pronunță joi dimineață verdictul definitiv în dosarul de...
Sistemul sanitar funcționează la cota de avarie. În timp ce legile de austeritate blochează angajările în marile unități medicale din vestul României, epuizarea extremă...