Iolanda Balaș s-a născut la Timișoara în 12 decembrie 1936. Aici, pe terenurile Clubului Electrica, a făcut primii pași spre o carieră care avea să rescrie istoria atletismului. Sub îndrumarea Luizei Ernest-Lupșa, Iolanda a început o poveste de succes care a ridicat numele României și al orașului nostru pe cele mai înalte culmi ale sportului mondial.
Două medalii de aur olimpice (1960 și 1964), 14 recorduri mondiale, dintre care 12 consecutive, și o serie incredibilă de 114 concursuri câștigate la rând – toate acestea au transformat-o într-un simbol al excelenței și determinării.
Publicitate. Scroll pentru a continua.
În 1958, la Stockholm, devenea prima româncă ce cucerea un titlu european la săritura în înălțime, cu un record de 1,77 m. Recordul său culminant, însă, a fost de 1,91 m, stabilit în 1961, o performanță care avea să inspire generații întregi.
După ce a încheiat cariera sportivă, a rămas dedicată atletismului, conducând Federația Română de Atletism și inițiind proiecte care au schimbat fața acestui sport. A fost decorată cu cele mai înalte distincții, inclusiv Ordinul „Steaua României” și decorația regală „Nihil Sine Deo,” primită din partea Majestății Sale Regele Mihai I.
Iolanda Balaș-Sőter, cetățean de onoare al Timișoarei, rămâne o sursă de inspirație pentru generații întregi, o dovadă vie că determinarea și pasiunea pot atinge cele mai înalte stachete.
Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a transmis operatorilor feroviari o notificare oficială privind închiderea circulației pe distanța Drobeta Turnu Severin – Caransebeș,...
Zi decisivă pentru președintele USR și primarul Timișoarei, Dominic Fritz. Înalta Curte de Casație și Justiție pronunță joi dimineață verdictul definitiv în dosarul de...