Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Timiș a publicat bilanțul celor două zile ale Bursei Generale a Locurilor de Muncă, eveniment care a adus față în față angajatorii de top și sute de candidați. Evenimentul s-a desfășurat în zilele de 11 ți 12 mai chiar la sediul instituției de pe Bulevardul Republicii nr. 21, organizatorii punând accent pe dialogul direct și pe o atmosferă de lucru mai prietenoasă.
Din 1.017 agenți economici contactați, 19 angajatori au răspuns invitației și și-au prezentat ofertele. Aceștia au pus la dispoziție 427 de locuri de muncă vacante, acoperind o gamă largă de domenii și niveluri de experiență (tehnicieni mecanici, ingineri zootehniști, ingineri instalații în construcții, electricieni, specialist marketing, operator, tehnician, stivuitorist, îngrijitor animale, trainer producție, sudor, tipograf, instalator, tâmplar).
Publicitate. Scroll pentru a continua.
Din cele 532 de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă prezente în cele două zile, 374 au fost selectate în vederea încadrării.
„Să vedem că peste 70% dintre participanți au făcut deja primul pas concret către un nou loc de muncă este cea mai mare satisfacție. Deși putem spune că a fost o mini bursă, într-un context economic dificil pentru toată lumea, decizia de a organiza evenimentul într-un cadru mai intim, la sediul nostru, a facilitat o conexiune reală și rapidă între oameni și angajatori”, a declarat Roxana Kașai, director executiv AJOFM Timiș.
Lista locurilor de muncă vacante poate fi consultată direct pe site-ul AJOFM Timiș www.anofm.ro/timis sau la numărul de whatsapp 0736360609.
Publicitate. Scroll pentru a continua.
foto: AJOFM Timiș
Publicitate. Scroll pentru a continua.