Administrația lugojeană a alocat la ultima rectificare de buget bani pentru remedierea unor probleme apărute la starea tehnică a unor clădiri publice de cultură și divertisment, dar și la câteva clădiri rezidențiale din patrimoniul locativ municipal.
Lucrările, care au în vedere intervenții la acoperișul mai multor clădiri, urmează să fie efectuate în perioada următoare, în regim de urgență. Cele mai grave probleme sunt la blocurile ANL construite pe strada Panait Cerna, unde chiriașii au sesizat Primăria Lugoj, că sunt infiltrații semnificative la acoperiș.
De asemenea, administrația locală va trebui să găsească rapid soluții pentru refacerea învelitorii de tablă de la Teatrul Municipal “Traian Grozăvescu”, pe secțiunea de clădire, care adăpostește scena, unde vântul a smuls și roluit învelitoarea din tablă.
“Problema la acoperișul de deasupra scenei este mai veche, dar din fericire până în prezent nu s-au produs infiltrații și sperăm să reziste până la remediere”, a precizat Ilie Petrovici, directorul teatrului.
Probleme cu acoperișul au apărut în acest an și la Cinematograful “Bela Lugosi”, deasupra sălii albastre, însă pe o suprafața restrânsă de cica 10 m.p.
sursa: redesteptarea.ro











































































































